Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 26. 2. 2024

    Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 procenty, menší je na jihu

    "Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty. Nižší je na jihu Moravy, především na Znojemsku, místy také na jihu Čech. Půda není promrzlá, voda z dešťů a tání sněhu se tak mohla dostat do větších hloubek a doplňuje zásoby podzemních vod. Intersucho o tom informovalo na sociální síti X."
    Celý článek na ekolist.cz k přečtení ZDE.

  • 26. 2. 2024

    Únor láme teplotní rekordy. Na jižní Moravě už vykvetly bledule i mandloně

    Extrémně teplý únor výrazně uspíšil projevy jara v jihomoravské přírodě. Sněženky už jsou vykvetlé přes dva týdny a postupně se přidávají i další květiny. Jako první stromy už rozvinuly své květy rané odrůdy mandloní u Hustopečí na Břeclavsku.

    Už v polovině února klimatolog z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR Pavel Zahradníček na sociální síti X uvedl, že aktuální teplotní suma nad pět stupňů Celsia, která je rozhodující pro vývoj vegetace, odpovídala konci března.

    Článek pro idnes.cz k přečtení ZDE

  • 22. 2. 2024

    Běžkování je ohroženo, sjezdování zachrání zasněžování. Dnů se sněhem je polovina oproti 60. letům

     Mohou být roky, kdy nasněží, zima ale bude připomínat spíš letošní sezónu a sníh se bude posouvat do vyšších nadmořských výšek.

    Když se člověk podívá na aktuální sněhové zpravodajství na jednotlivých sjezdovkách v Česku, uvidí u nich víc červených křížků, než by se na polovinu února slušelo. Když už se někde lyžuje, obvykle je vidět zdálky v krajině jeden bílý pruh uprostřed zeleného nekonečna. I proto vzal letos za své tradiční běžkařský závod Jizerská padesátka. Je s lyžováním v Česku utrum?

    Nejspíš to tak nevypadá, ale bílá nadílka letos není pozadu. „Sněhová pokrývka napadla hlavně během začátku prosince, pak už šlo spíš jen o menší úhrny, a to převážně na horách. Celkové množství sněhu, které zatím napadlo, ale nebylo zas tak malé. V polovině února na horách spadlo zhruba osmdesát až devadesát procent toho, kolik tam má do této doby napadnout,“ říká klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny neboli CzechGlobe.

    Článek pro Czechcrunch je k přečtení ZDE.

  • 17. 2. 2024

    Sucho coby Damoklův meč aneb dopadneme jako ve filmu Šílený Max?

    Naše planeta se otepluje, navíc docela závratným tempem. Loňský rok překonal všechny dosavadní rekordy a byl nejteplejším rokem, jaký byl kdy na zeměkouli naměřen. Podle meteorologické služby Evropské unie Copernicus bylo v posledních 12 měsících o více než 1,5 stupně Celsia tepleji než v době před průmyslovou revolucí. Hranice 1,5 stupně je přitom podle vědců zlomová, aby se zabránilo fatálním negativním dopadům na život na Zemi.

    Na jaké scénáře je třeba se připravit? S Naturou a klimatology Alešem Fardou a Pavlem Zahradníčkem a meteorologem Martinem Hynčicou to zjišťovala Markéta Ševčíková.

    Pořad Český rozhlas Plus k přehrání ZDE.

  • 10. 2. 2024

    Zasněžená zima se ještě zkrátí

    Zimní sporty se musí přizpůsobovat vyšším teplotám a tajícímu sněhu, řekl klimatolog Pavel Zahradníček z Akademie věd ČR. Sněhová pokrývka bude dle něj postupně ubývat a ekonomicky dává smysl zasněžovat ve vyšších nadmořských výškách. Kvůli nedostatku sněhu byl letos zrušen běžkařský závod Jizerská padesátka a problémům s oblevou čelí i organizátoři biatlonového mistrovství světa v Novém Městě na Moravě. 
    Celý článek k přečtení ZDE.

  • 17. 1. 2024

    Setkání reportérů Intersucho 29.2.2024

    S potěšením Vás zveme k účasti na otevřené pracovní setkání spolupracovníků a uživatelů portálu intersucho.cz, které se bude konat 29. února 2024 (čtvrtek) v prostorách KD Větrný Jeníkov (Větrný Jeníkov č. p. 198, okr. Jihlava).
    Program včetně způsobu přihlášení je uveden ZDE.

  • 12. 1. 2024

    Budoucnost českého a světového zemědělství závisí na tom, jak se vyrovná s dopady změny klimatu

    Profesor Zdeněk Žalud vystoupil na konferenci v Senatu zabývající se vývojem a novými výzvami českého zemědělství.
    Souhrn z webových stránek senátu ZDE.
    Informace z přednášky byly shrnuty webem ekolist.cz (k přečtení ZDE) a idnes.cz (k přečtení ZDE).

  • 5. 1. 2024

    Zimy bez sněhu, časté tropy. Vědci popisují podnebí v Česku v roce 2050

    Klimatické změny ovlivňují také Česko. Krátí se počet dnů se sněhovou pokrývkou a přibývá tropických dní, kdy teplota přesáhne třicítku.
    Klimatolog Pavel Zahradníček popisuje jak bude klima v roce 2050 vypadat.
    Článek k přečtení na seznamzpravy.cz ZDE.

  • 11. 12. 2023

    Zákaz jedení masa svět nezachrání, říká klimatolog

    I příští rok bude rekordně teplý. Pokud se v dalších letech ochladí, neznamená to, že máme se změnou klimatu vyhráno, řekl v rozhovoru pro Novinky a Právo klimatolog Miroslav Trnka. z CzechGlobe. Jak vidí vývoj klimatu v příštích pěti letech? Co očekává od právě probíhajícího klimatického summitu OSN v Dubaji? Jsou vytyčené cíle, jako je uhlíková neutralita do roku 2050, vůbec reálné?
    Celý článek pro Novinky a Právo k přečtení ZDE.

  • 4. 12. 2023

    Chumelí a mrzne, takže globální oteplování je výmysl. Proč to není pravda

    S časně prosincovým chumelením a mrazy se v Česku objevily hlasy zpochybňující klimatickou změnu a globální oteplování. Klimatolog Pavel Zahradníček sleduje, jak se mění podnebí v Česku, a říká jasně:„Zima v Česku se krátí.“
    Rozhovor pro seznamzpravy.cz s Pavlem Zahradníčkem k přečtení ZDE.