Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 30. 3. 2022

  Jednoduchá řešení sucha nejsou, zemědělci musí inovovat, říká Trnka

  „V krajině probíhá několik různých procesů, které celkově přispívají k větší zranitelnosti suchem a také povodněmi, než jak tomu bylo v minulosti. Zemědělství, lesnictví a vodohospodářství jsou oblasti, které nejvíce ovlivňují schopnost krajiny a půdy zadržovat vodu,“ říká profesor Miroslav Trnka z CzechGlobe. Poslechněte si rozhovor v podcastu Kontext ZDE.

 • 29. 3. 2022

  Březnové počasí přineslo několik rarit. Duben bude jiný, odstartuje srážkami a prudkým ochlazením

  S nadprůměrnými teplotami a slunečním svitem je konec. S koncem měsíce počasí potemní. Čeká se razantní pokles teplot, příchod oblačnosti a s ní spojených srážek, někde i sněhových. „Na mnoha místech v březnu zatím spadlo jen do pěti milimetrů srážek. V lepším případě mezi pěti až deseti mm a nad touto hranicí spadlo více srážek jen na severní Moravě,“ říká Pavel Zahradníček z CzechGlobe.
  Článek pro lidovky.cz s Pavlem Zahradničkem, Zdeňkem Žaludem a Miroslavem Trnkou k přečtení ZDE.

 • 28. 3. 2022

  Sucho ve světě i v Česku

  V jakých místech světa je sucho největší problém? Je jedinou příčinou sucha klimatická změna? Jaké a kde jsou v Česku projevy sucha? Jak sucho ovlivňuje kvalitu podzemní a povrchové vody? Odpovědi na tyto otázky najdete v rozhovoru, který poskytl profesor Miroslav Trnka z CzechGlobe Studiu 6 ČT24.
  Rozhovor na ČT 24 ke zhlédnutí ZDE.

 • 18. 3. 2022

  Vystoupení na semináři pro MZe

  Dne 17.3.2022 vystoupil prof. Michal V. Marek, prof. Miroslav Trnka a prof. Zdeněk Žalud na semináři pro Ministerstvo zemědělství ČR.
  Vědci představili Strategii přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR a to v prioritních oblastech (zemědělství, lesní hospodářství či vodní režim v krajině, vodní hospodářství a dostupnost vody).

   

 • 17. 3. 2022

  Velké sucho teď nikde není

  Podle vědce Miroslava Trnky z Akademie věd přibývá oblastí s menší vlhkostí půdy, na dlouhodobý odhad pro tuto sezonu je ale příliš brzy. Nebýt přehrad, polovina obyvatel by neměla co pít, říká Miroslav Trnka z Ústavu Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

  Jak jsme na tom letos v Česku se suchem? Jaké jsou prognózy pro tuto sezonu? Jak vypadá prognóza na další roky? Nejen na tyto otázky odpovídá Miroslav Trnka v rozhovoru pro MF Dnes. 
  Článek k přečtení ZDE.

 • 14. 3. 2022

  Obavy zemědělců ze sucha

  Zemědělci vstupují do sezóny s obavami. Profesor Zdeněk Žalud komentuje aktuální stav půdního profilu.
  Reportáž ke zhlédnutí na webu cesketelevize.cz ZDE (stopáž od 20:00).

 • 13. 3. 2022

  Přednášky pro praxi

  Členové týmu Intersucho vystoupili na přednáškách pro veřejnost.

  Profesor Zdeněk Žalud vystoupil například dne 26.1.2022 v Praze na konferenci "Změňme klima" pořádanou Ekoškolou Tereza, 4.2.2022 na semináři "Hnojení plodin s MJM - efektivní cesta k vysokým výnosům"
  firmy MJM agro a.s. v Litovli,
  10.2.2022 webinář "Významné aspekty rostlinolékařské péče" České společnosti rostlinolékařské pobočky Opava,
  24.2. 2022 webinář "Ruzyňský den výživy rostlin a agrotechniky" pořádaný VÚRV Praha,
  10.3. 2022 seminář "Informace o kampani a novinky v pěstování cukrovky" pořádané Moravskoslezskými cukrovary, a.s.

  Pavel Zahradníček, Ph.D.  vystoupil dne 8.9. 2021 konference CRISCON - vyžádaná přednáška na téma "současná a budoucí změna klimatu" pro úředníky krizového řízení státu a samosprávy, cca 100 lidí;
  21.9. prezentace na stejné téma pro vybrané novináře - 15 lidí
  7.10 - prezentace pro lidi ze soukromého finančního sektoru - 60 lidí
  10.12. - podobné, jako předchozí - cca 60 lidí.

  Mgr. Monika Bláhová
  vystoupila dne 5. 2. ve Velence s prezentací pro Školkařský svaz, cca 60 účastníků.

 • 1. 3. 2022

  Miroslav Trnka na Tiskové konferenci OSN

  Bioklimatolog prof. Miroslav Trnka vystoupil s přednáškou na  na Tiskové konferenci OSN a České učené společnosti k uveřejnění WG2 IPCC. Jednalo se o příspěvek k vydání 6. zprávy 2. pracovní skupiny IPCC.
  Prezentace ke zhlédnutí na youtube.com ZDE (stopáž 46:10 min).
  Více k přečtení o samotném dni 28.2.2022 IPCC k přečtení ZDE.