Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 12. 7. 2021

  Do roku 2050 se už s oteplováním nedá nic dělat. Když do té doby omezíme skleníkové plyny, můžeme klima ovlivnit

  Jestli přijdou další ničivá tornáda jako bylo to červnové na jihu Moravy, předpovědět nedokážeme. Co ale víme přesně, je podle Pavla Zahradníčka to, že se bude Česko oteplovat do roku 2050. Co bude poté, je na vládách a nás všech.
  Více k přečtení na webu refresher.cz ZDE.

 • 12. 7. 2021

  Informace z Intersucha v polské zprávě o suchu

  Mapové podklady a publikace členů Intersucho byly zahrnuty do zprávy o suchu v Polsku.
  Zpráva k přečtení v polštině ZDE, brzy bude dostupná i v angličtině. 

 • 8. 7. 2021

  Klimatické změny trojnásobně navýšily počty tropických dnů, říká klimatolog

  Na Moravě budou ve čtvrtek opět vládnout vysoké teploty. Meteorologové hlásí, že může znovu padnout i hranice 37 stupňů. Na západě země bude naopak o několik stupňů chladněji, rtuť teploměru tam vyšplhá na zhruba 23 stupňů. „Momentálně platí, že i v západní Evropě je chladněji než na východě,“ říká v rozhovoru klimatolog Pavel Zahradníček z Intersucha.
  Celý rozhovor pro idnes.cz k přečtení ZDE.

 • 30. 6. 2021

  Pavel Zahradníček v Událostech na ČT

  Klimatolog Pavel Zahradníček v hlavních zprávách komentuje situaci ohledně letního a extrémního počasí.
  Reportáž na ct24.cz ke zhlédnutí ZDE.

 • 28. 6. 2021

  Zdeněk Žalud v Interview Plus na CRo

  Je možné chápat tornádo s krupobitím, které minulý týden zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko, jako důsledek klimatických změn? Jsme schopni podobným meteorologickým extrémům předcházet? 
  Celý rozhovor o problematice tornád s prof. Zdeňkem Žaludem je k poslechnutí ZDE (stopáž od 11:34).

 • 25. 6. 2021

  Na častější tornáda se musíme připravit

  „Spojitost jedné konkrétní události se změnou klimatu se udělat nedá. Obecně ale platí, že tím, jak se klima mění a zvyšuje se teplota atmosféry a je v ní celosvětově i více vodní páry, tak je v atmosféře zjednodušeně více disponibilní energie. Očekáváme, že frekvence extrémních jevů v budoucnosti vzroste,“ říká Miroslav Trnka v rozhovoru pro Novinky.cz. 
  Celý rozhovor k přečtení ZDE.

 • 24. 6. 2021

  Klimatické modely byly podhodnocené, dnešní stav měl u nás nastat až v roce 2040, hodnotí klimatolog

  „V 60. letech bylo v průměru 4 až 5 tropických dnů nad 30 stupňů, které jsme zažívali minulý týden. To bylo dříve typické pro celou letní sezónu. V poslední dekádě to bylo v průměru 13,5 dne, a to v celé republice včetně hor,“ upozorňuje Zahradníček.
  Jak klimatologové hodnotí současné klimatické modely a jaký bude vývoj klimatu? 
  Celé zhodnocení současné situace je dostupné na irozhlas.cz k přečtení i poslechu ZDE.

 • 21. 6. 2021

  Boji se suchem počasí pomohlo. Na optimismus je ale brzo

  Chladnější a deštivější počasí také pomáhá zmírňovat úporné sucho, se kterým Česko v minulých letech bojovalo. Podle klimatologa a odborníka serveru Intersucho.cz Pavla Zahradníčka lze být tento rok opět o něco optimističtější.

  "Letos se mírně začala snižovat půdní vlhkost v povrchové vrstvě během dubna, ale chladný a deštivější květen opět půdní profil doplnil. Nyní se opět začíná díky vysokým teplotám vysušovat svrchní vrstva do 40 cm, což není nic výjimečného. Naopak v hlubších vrstvách 40 až 100 cm je půda nasycena na obvyklých hodnotách pro toto období a to je jeden z hlavních rozdílů oproti minulým rokům," vysvětluje.

  Celý článek o nejchladnějším jaru za 34 let na aktualne.cz k dispozici ZDE.

 • 10. 6. 2021

  Do rybníků se po letech konečně vrátila voda. Nasycenost půdy je dobrá

   „Míst se sníženou půdní vláhou je už pouze pár. Na jižní Moravě se to týká pouze části Vyškovska a Blanenska, které mají normální či lehce nižší stav,“ vysvětluje Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky (CzechGlobe).
  Aktuální komentář o stavu sucha a jeho vývoji pro idnes.cz je k přečtení ZDE.

 • 31. 5. 2021

  Voda v krajině na portálu Evropa v datech

  „Povodně i sucho patří k naší krajině od pradávna. Jejich intenzita se však zvyšuje. Posledních 30 let bylo ve znamení nejhoršího sucha i povodní,“ vysvětluje Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky (CzechGlobe). „Sucho a povodně v jednom roce jsme měli například 2014, ale stejná situace nastala i vloni. Tehdy vrcholilo sucho v dubnu, a pak přišly dvoje povodně v červnu a říjnu. Je to dáno tím, že se počasí stává více extrémní, a to na obě dvě strany.“
  Informace k přečtení na portálu evropavdatech.cz ZDE.