Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


Předpověď

V následujícím období (od 27.3.2023) k nám bude proudit hlavně severozápadní a západní proudění, ve kterém budou přecházet různé frontální systémy. Vzhledem k tomu, že bude vzduch většinou vlhký, tak lze čekat častější přeháňky, které budou zpočátku týdne i místy sněhové. V nižších a středních polohách by mělo v dalších 10 dnech nejčastěji 15-25 mm srážek. V horských oblastech to může být i více než 50 mm/10 dnů. Nejvíce se jich čeká na jihozápadě republiky. Teploty vzduchu budou do poloviny týdne nízké. V denních maximech okolo 4-8°C a v noci mohou klesat i pod bod mrazu, což může způsobit škody na ovocných dřevinách (více www.agrorisk.cz). Poté se začne oteplovat a v pátek mohou být denní teploty i okolo 15°C a noční nad 5°C. Od neděle se čeká zase mírné ochlazení. Půdní sucho se vyskytuje hlavně ve svrchní vrstvě do 40 cm a to převážně v jižní polovině republiky. V druhé polovině týdne by se měla situace zlepšovat a oblast s výskytem sucha se bude zmenšovat. V hlubších vrstvách 40-100 cm je sucho pozorováno převážně na jižních Čechách. Situace se v této vrstvě příliš měnit nebude.
Střednědobý výhled do 12. dubna předpokládá, že počátkem příštího týdne můžeme čekat podprůměrné teploty vzduchu. Od 8. dubna by se pak mělo oteplit na obvyklé hodnoty. Příští týden (3-6. dubna) nejsou vyloučeny minima opět pod bodem mrazu.
Navazující dlouhodobý výhled až do 8. května předpokládá, že druhá polovina dubna a začátek května bude kolísat kolem obvyklých hodnot bez významné dlouhodobější tendence k nižším či vyšším hodnotám.
Tento týden čekáme zvýšené riziko škod vzniklých pozdními jarními mrazy, jelikož v úterý a ve středu budou klesat minima pod bod mrazu. Toto riziko se pravděpodobně objeví znovu i příští týden.
Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Předpověď 7. - 9. den

předchozí další stáhnout zavřít
Předpověď 7. - 9. den