Intenzita sucha

Aktuální stav půdní vlhkosti vyjádřený v 7 bodové škále v kontextu vláhových poměrů v daném období mezi léty 1961-2010 v rozlišení 500 m.

 • Intenzita sucha - 6. březen 2022

  6. březen 2022

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (27.2. – 5.3.2022) k nám proudil chladnější a sušší vzduch díky vlivu tlakové výše. Nejvíce srážek spadlo v pátek, ale bylo to spíše lokálního charakteru. Tak jak se v předpovědi předpokládalo, srážek spadlo velice málo. Nejvíce to bylo v Krkonoších, Jeseníkách a Beskydech a to do 10 mm za týden. Jinak prakticky jinde se srážky nevyskytovaly anebo jen do 2 mm za týden. V pátek sněžilo hlavně na horách a to do 8 cm nového sněhu. Jinde byl spíše sporadický, ale například ve středních Čechách se objevily úhrny okolo 4 cm nového sněhu. Denní maximální teploty byly nejčastěji mezi 4-6°C, od pátku se pak ochladilo jen na hodnoty okolo 2-3°C.
  Tento týden bude nadále chladný. K oteplení by mělo dojít počátkem příštího týdne a nadprůměrné teploty vydržet aspoň podle výhledů až do dubna. Srážek bude v dalších 10 dnech velice málo a hlavně půdní vlhkost do 40 cm bude výrazněji níže, než je dlouhodobý průmě

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 27. únor 2022

  27. únor 2022

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (20.2. – 26.2.2022) jsme byli pod vlivem přechodu frontálních systémů v první polovině týdne a tlakové výše v druhé polovině. Srážky se vyskytovaly více na začátku týdne. Nejvíce srážek spadlo v Krkonoších, Šumavě a Jeseníkách (40-70 mm za týden). V nižších a středních polohách bylo zaznamenáno okolo 1-7 mm za týden. Většina srážek byla ve formě deště. Sníh se objevoval hlavně na horách, ale relativně v malém množství. Denní maxima byla nejčastěji mezi 5-10°C. Ve čtvrtek byl nejteplejší den z týdne a maximální teploty se dostaly k 12°C
  Oproti minulému týdnu se výhled počasí změnil a předpokládá se, že nebudou teploty tak nadprůměrné, naopak spíše okolo průměru. Srážek bude velice málo, což způsobí velký rozvoj půdní sucha. Sníženou dostupnost půdní vláhy už budeme pozorovat na 80 % území republiky.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 20. únor 2022

  20. únor 2022

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (13.2. – 19.2.2022) jsme byli stále pod vlivem západní proudění, které znamenalo častý přechod frontálních systémů a také větrné počasí. Srážky byly zaznamenány prakticky každý den na našem území, nejvíce ve středu a ve čtvrtek. Nejvíce srážek spadlo na severozápadě a severu Čech a také na Šumavě. V Krkonoších to bylo většinou mezi 50-90 mm za týden a na mnoha místech se řeky dostaly na první povodňový stav. Kolem 40-50 mm srážek spadlo také na Šumavě. Na zbytku území republiky to pak bylo nejčastěji mezi 5-15 mm za týden. Nejméně to bylo na jihu a severu Moravy. Drtivá většina srážek byla ve formě deště. Ke konci týdne ležel sníh prakticky jen na horách, nejvíce v Krkonoších. Během týdne se postupně oteplovalo. Počátkem byly maxima na 5-8°C. Ve čtvrtek byl pak nejteplejší den s teplotami na většině území přes 10°C.
  Očekáváme průměrné až nadprůměrné teploty vzduchu s nižším úhrnem srážek. To znamená, že se nám bude rozšiřovat a zhoršovat půdní vlhkost a to hlavně v povrchové vrstvě do 40 cm. Za 10 dnů čekáme nižší půdní vlhkost, než je obvyklé na 40 % území republiky.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 13. únor 2022

  13. únor 2022

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (6.2. – 12.2.2022) přes nás přecházelo více frontálních systémů. Nejvíce srážek pak spadlo uplynulou neděli (6.2.2022). Celkově jsme ale příliš srážek nezaznamenali. V nižších polohách buď nepršelo, nebo jen v řádu několika milimetrů za týden. Na Českomoravské vrchovině to pak bylo okolo 10 mm za týden a nejvíce pak bylo naměřeno srážek na horách, například v Krkonoších až 100 mm za týden. Sníh se pak objevoval hlavně v neděli a pondělí, ale zase převážně v horských oblastech. Ke konci týdne ležel sníh prakticky jen ve vysokých nadmořských výškách, v Krkonoších a Beskydech více než 100 cm. Teploty vzduchu se pohybovaly nejčastěji mezi 3-6°C během dne. Čtvrtek byl nejteplejší den, kdy většina území republiky dostala až nad 10°C a lokálně bylo i 14°C.
  Pokračuje prakticky předpokládaný typ počasí jako v předpovědi z minulého týdne. Tedy krátkodobý i dlouhodobý výhled předpokládají většinou teplotně nadprůměrné či průměrné období s menším či normálním úhrnem srážek. To není příliš dobrá vyhlídka s ohledem na půdní sucho.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 6. únor 2022

  6. únor 2022

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (30.1. – 5.2.2022) jsme byli v živém západním proudění, takže přes nás přecházelo více frontálních systémů. Srážky se nad republikou vyskytovaly každý den. Nejvíce od pondělí do středy. Nejvíce srážek spadlo v Krkonoších a to ve vrcholových partiích i více než 100 mm. Naopak v nížinách na Moravě to bylo v řádu do 5 mm za týden. V Čechách jsme se nejčastěji pohybovaly okolo 10 mm za týden. Nejvíce sněhu spadlo v pondělí a úterý a to hlavně ve středních a vyšších polohách. Ve většině případů napadlo do 5 cm nového sněhu. Teploty vzduchu během dne se pohybovaly od 4-7°C s výjimkou pondělí a úterý, kdy bylo chladněji (0-4°C). Noční teploty se dostávaly obvykle na -2 až +2°C. Uplynulý týden můžeme hodnotit jako větrný a to obzvláště uplynulou neděli (30.1.2022), kdy vítr způsobil větší škody na majetku.
  Krátkodobý i dlouhodobý výhled předpokládají většinou teplotně nadprůměrné či průměrné období s menším či normálním úhrnem srážek. To není příliš dobrá vyhlídka s ohledem na půdní sucho.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 30. leden 2022

  30. leden 2022

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (23.1. – 29.1.2022) jsme byli hlavně pod vlivem frontálního rozhraní, které oddělovalo teplejší vzduch na západě od chladnějšího na východě. O víkendu pak přes nás přecházely frontální systémy. Nejvíce srážek bylo pozorováno od čtvrtka do soboty. Celkově nešlo ale o příliš velké úhrny. V nižších nadmořských výškách většinou mezi 1-5 mm za týden, na Českomoravské vrchovině okolo 10-15 mm za týden a nejvíce v Krkonoších a to až 50 mm za týden. Srážky většinou byly dešťového charakteru. Sníh padal převážně ve čtvrtek do 2 cm nového sněhu. Maximální teploty se pohybovaly do středy včetně mezi 0-4°C. Poté se nám mírně oteplilo a denní teploty se dostávaly i nad hranici 7°C. Noční teploty naopak byly pod bodem mrazu a to do -3°C. Vítr nám během minulého týdne postupně rostl a od čtvrtka bylo počasí velice větrné.
  Ani v první polovině února nečekáme žádné výraznější mrazy nebo projevy zimy. Teploty budou většinou nadprůměrné či průměrné. Západní proudění by mělo donést vláhu v podobě sněhu hlavně vyšších poloh republiky.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 23. leden 2022

  23. leden 2022

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (16.1. – 22.1.2022) spadlo nejvíce srážek v pondělí, čtvrtek a v pátek. Celkově více srážek bylo zaznamenáno v Čechách než na Moravě. Tam bylo většinou naměřeno mezi 2-10 mm za týden, v Čechách pak mezi 5-15 mm za týden. Nejvíce srážek spadlo v Krkonoších a Krušných horách a to do 60 mm za týden. Sněžení pak bylo většinou ve čtvrtek a pátek, kdy převažovaly úhrny okolo 2-7 cm za den. Denní teploty vzduchu se pohybovaly zpravidla lehce nad bodem mrazu (1-4 °C). Naopak noční teploty byly pod bodem mrazu a to i pod hranicí -5° C. Uplynulý týden byl větrný.
  Nejvíce srážek se čeká na přelomu tohoto a dalšího týdne a díky tomu by mohlo dojít k dalšímu dosycení půdní vlhkosti hlavně v nižších vrstvách. Počátkem příštího týdne bychom se mohli dočkat i vyšších sněhových úhrnů.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 16. leden 2022

  16. leden 2022

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (09.01.–15.01.2022) jsme byli hlavně pod vlivem tlakové výše. Většina srážek byla koncentrována do jeho začátku (neděle-pondělí). Na většině území pak buď nepršelo anebo se jen objevilo malé množství do 2 mm/týden. Nejvíce a to přes 10 mm/týden bylo tradičně v Krkonoších, Jizerkách a Šumavě. Převažovaly celkově srážky dešťové nad sněžením. Teploty vzduchu byly nižší do středy včetně. Tam se pohybovaly maximální teploty od -3 do +3°C. Poté vyskočily teploty na +3 až +7°C, v pátek dokonce na jihu republiky byly maxima vyšší než 10 °C. Teploty v noci naopak po celou dobu klesaly pod bod mrazu.
  Po zbytek ledna by mělo vládnout celkem typické počasí aspoň, co se týká teplot vzduchu. Srážek bude méně.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 9. leden 2022

  9. leden 2022

  Shrnutí:
  V uplynulém týdnu (2.1.–8.1.2022) bylo počasí dynamické s častým přechodem front. To se projevilo i v častějších srážkách a to hlavně v první polovině týdne. Rozložení a velikost srážek odpovídala zhruba predikci. Nejvíce pršelo v Krkonoších a na Šumavě a to 50-90 mm za týden. Naopak na jižní Moravě to bylo často jen do 5 či 10 mm za týden. Celkově bylo zaznamenáno více srážek v Čechách než na Moravě. Nejvíce sněhu napadlo ve středu a pak v sobotu. Většinou se to týkalo horských oblastí. Uplynulý týden byl teplotně rozdělený. V první polovině bylo nadprůměrně teplo s maximem okolo 8-11°C. Ve středu se začalo ochlazovat od západu a po zbytek týdne byly maxima okolo bodu mrazu.
  V dalších dvou týdnech se příliš srážek nečeká. Tento týden by měl suchý a další srážky čekáme až počátkem příštího týdne, ale příliš jich nebude. Teplotně bude období podprůměrné nebo průměrné, převažuje dlouhodobější nejistota, jak bude vypadat období po 17. lednu.

  pokračovat >
 • Intenzita sucha - 2. leden 2022