Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


Předpověď

V následujícím období (od 26.2.2024) k nám bude proudit hlavně teplý vzduch od jihu a nad střední Evropou bude spíše nevýrazné tlakové pole. Srážek se příliš nečeká. Deštivěji může být v pátek a počátkem příštího týdne, ale celkově nepůjde o výrazné úhrny. Ty budou se pohybovat mezi 5-20 mm/10 dnů. V první polovině týdne nás bude doprovázet teplotní rozhraní. V noci budou klesat teploty v Čechách k bodu mrazu a během dne kolem 8-12°C. Na Moravě bude podstatně tepleji. Noční teploty nebudou příliš padat pod 5°C a během dne čekáme maxima i nad 15°C. Půdní vlhkost bude sice stále hodně vysoká, ale už bude postupně docházet k jejímu poklesu a to převážně ve svrchní vrstvě půdy. Jelikož se jedná o přelom února a března, tak se množství půdní vláhy i přes vyšší hodnoty bude paradoxně nižší, než je pro toto období obvyklé, a to i díky deficitu sněhové pokrývky. Zatím v horizontu 10 dnů nejde o nic zásadního a lze spíše hovořit o vysoké půdní vlhkosti.
Střednědobý výhled do 13. března předpokládá, že teploty vzduchu budou nadprůměrné, a to i celkem výrazně (o 7-10°C). Pouze pro období 8-13. března modely zatím předpokládají, že budou průměrné nebo jen lehce nadprůměrné.
Navazující dlouhodobý výhled až do 8. dubna předpokládá, že teplot v druhé polovině března budou jen lehce nadprůměrné a počátkem dubna průměrné.
Výrazné jarní počasí bude nadále pokračovat. V dalších 10 dnech budou velmi nadprůměrné teploty vzduchu a přitom i menší množství srážek. Půdní vlhkost bude postupně klesat v povrchové vrstvě, ale bude stále hodně vysoká. Místy se může dostat sice pod obvyklé hodnoty, ale bez většího vlivu.
Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.