Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


Předpověď

V následujícím období (od 20.3.2023) budeme nejdříve pod vlivem tlakové výše, ale od čtvrtka přes nás začnou přecházet jednotlivé frontální systémy. To znamená častější srážky od čtvrtečního dne, a to až do poloviny následujícího týdne. Celkově se očekávají úhrny okolo 5-20 mm za 10 dnů. Až do pátečního dne se budou objevovat maxima i nad 15°C a není vyloučeno, že se objeví teploty i na hranici 20°C. Poté se začne postupně ochlazovat. Noční teploty vzduchu budou nejčastěji mezi 4-8 °C. Zhruba do čtvrtka bude převážně v jižní části republiky a ve vrstvě do 40 cm převládat sucho. Nejhorší situace zůstane okolo Českých Budějovic. Poté by se díky očekávaným srážkám měla situace zlepšovat.
Střednědobý výhled do 4. dubna předpokládá, že do 24. března budou teploty nadprůměrné, poté ale klesnou a budou kolísat kolem dlouhodobých hodnot. Větší nejistota v předpovědi začíná s 28. březnem. V dalším týdnu budou maxima většinou jen okolo 10-12 °Ca noční teploty mohou v polovině příštího týdne spadnout i pod bod mrazu. Modely čekají, že by mělo být i dostatek srážek.
Tento týden bude teplotně nadprůměrný a v druhé polovině se budou objevovat častější srážky. Poté čekáme chladnější a deštivější počasí.
Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.