Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


Předpověď

V tomto týdnu (od 24.6.2024) budeme nejdříve pod vlivem tlakové výše, kolem které k nám proudí teplý vzduch od jihu. Ve středu se naopak začne prosazovat brázda nízkého tlaku vzduchu a v pátek přejde studená fronta. Od středy pak stoupne riziko častějších bouřek, které budou místy i vydatné. V příštích 10 dnech čekáme většinou celkové úhrny do 20 mm, v případě míst s výskytem intenzivní bouřky i více než 40 mm. Tento týden se budou pohybovat denní teploty vzduchu mezi 25-30°C. I přes vysoké teploty vzduchu by měla být za dalších 10 dnů situace na velké části republiky dobrá. V nejbližším horizontu to zatím nevypadá příznivě pro oblasti východních Čech, ale měly by se tam objevit srážky a situace se tam zlepšit. Snížená půdní vlhkost bude za 10 dnů pravděpodobně jen na 20-25 % území republiky, a to převážně v hlubším horizontu.
Střednědobý výhled do 10. července předpokládá, že teploty vzduchu budou do začátku července nadprůměrné, poté se ochladí na obvyklé hodnoty pro první polovinu července.
Navazující dlouhodobý výhled až do 5. srpna předpokládá teploty vzduchu budou v červenci spíše lehce nadprůměrné či průměrné.

Tento týden bude ještě teplotně nadprůměrný a objeví se opět silnější bouřky. Půdní vlhkost bude většinou stále na obvyklých hodnotách i v dalších 10 dnech.

Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.
 


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Prognóza na 2 měsíce

stáhnout zavřít
Prognóza na 2 měsíce