Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 27. 4. 2022

  Extrémní vlny veder, požáry a povodně. Zpráva o stavu klimatu nerýsuje Evropě růžovou budoucnos

  Dlouhodobě narůstá nejen teplota, ale i četnost a intenzita těchto jevů, vysvětluje Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny – Czechglobe, proč podle vědců za extrémními projevy počasí stojí klimatická změna.

  "Politická garnitura v tomto ohledu naprosto selhala, zaspali jsme minimálně patnáct let, následky by nás jinak tak nebolely."

  Celý článek a rozhovor k poslechnutí pro radiozurnal.rozhlas.cz ZDE.

 • 11. 4. 2022

  Zdražení jídla v minulosti vedlo k revolucím, varuje v reakci na vysoké ceny pšenice Miroslav Trnka

   Podcast Vinohradska12 na irozhlas.cz s Miroslavem Trnkou z Ústavu výzkumu globální změny na Akademii věd o vysokých cenách pšenice. Co za ně může? Válka, ale i sucho.
  Celý podcast pro irozhlas.cz k poslechnutí a přečtení ZDE.

 • 8. 4. 2022

  Miroslav Trnka hovoří o produkci pšenice pro iRozhlas

  „Sucho nebo válka samy o sobě obvykle nezpůsobí tak dramatický propad celosvětové produkce pšenice, aby se to muselo promítnout do zvyšování cen. To způsobuje až následná reakce trhu,“ říká pro server iROZHLAS.cz Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny na Akademii věd České republiky.
  ​„Vstupujeme do éry, kdy je sucho významným cenotvorným prvkem. Současně vidíme, že změny klimatu zvyšují riziko vzniku sucha v oblastech, kde se pšenice pěstuje,“ pokračuje Trnka.
  Celý článek k přečtení pro irozhlas.cz ZDE.

 • 6. 4. 2022

  Hydro-nelogický cyklus. Sucho řešíme, až když je pozdě. Je potřeba zpomalit odtok vody

  „Zimy jsou beze sněhu. Na srážky jsou podobně vydatné, jako bývaly, ale je to voda v podobě deště, který se rychleji odpaří nebo odteče. V důsledku toho nám v březnu voda chybí,“ říká bioklimatolog Miroslav Trnka z CzechGlobe v pořadu Podhoubí Radia Wave.
  Rozhovor s Miroslavem Trnkou na wafe.rozhlas.cz ZDE.

 • 29. 3. 2022

  Březnové počasí přineslo několik rarit. Duben bude jiný, odstartuje srážkami a prudkým ochlazením

  S nadprůměrnými teplotami a slunečním svitem je konec. S koncem měsíce počasí potemní. Čeká se razantní pokles teplot, příchod oblačnosti a s ní spojených srážek, někde i sněhových. „Na mnoha místech v březnu zatím spadlo jen do pěti milimetrů srážek. V lepším případě mezi pěti až deseti mm a nad touto hranicí spadlo více srážek jen na severní Moravě,“ říká Pavel Zahradníček z CzechGlobe.
  Článek pro lidovky.cz s Pavlem Zahradničkem, Zdeňkem Žaludem a Miroslavem Trnkou k přečtení ZDE.

 • 28. 3. 2022

  Sucho ve světě i v Česku

  V jakých místech světa je sucho největší problém? Je jedinou příčinou sucha klimatická změna? Jaké a kde jsou v Česku projevy sucha? Jak sucho ovlivňuje kvalitu podzemní a povrchové vody? Odpovědi na tyto otázky najdete v rozhovoru, který poskytl profesor Miroslav Trnka z CzechGlobe Studiu 6 ČT24.
  Rozhovor na ČT 24 ke zhlédnutí ZDE.

 • 18. 3. 2022

  Vystoupení na semináři pro MZe

  Dne 17.3.2022 vystoupil prof. Michal V. Marek, prof. Miroslav Trnka a prof. Zdeněk Žalud na semináři pro Ministerstvo zemědělství ČR.
  Vědci představili Strategii přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR a to v prioritních oblastech (zemědělství, lesní hospodářství či vodní režim v krajině, vodní hospodářství a dostupnost vody).

   

 • 17. 3. 2022

  Velké sucho teď nikde není

  Podle vědce Miroslava Trnky z Akademie věd přibývá oblastí s menší vlhkostí půdy, na dlouhodobý odhad pro tuto sezonu je ale příliš brzy. Nebýt přehrad, polovina obyvatel by neměla co pít, říká Miroslav Trnka z Ústavu Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

  Jak jsme na tom letos v Česku se suchem? Jaké jsou prognózy pro tuto sezonu? Jak vypadá prognóza na další roky? Nejen na tyto otázky odpovídá Miroslav Trnka v rozhovoru pro MF Dnes. 
  Článek k přečtení ZDE.