Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 5. 1. 2024

    Zimy bez sněhu, časté tropy. Vědci popisují podnebí v Česku v roce 2050

    Klimatické změny ovlivňují také Česko. Krátí se počet dnů se sněhovou pokrývkou a přibývá tropických dní, kdy teplota přesáhne třicítku.
    Klimatolog Pavel Zahradníček popisuje jak bude klima v roce 2050 vypadat.
    Článek k přečtení na seznamzpravy.cz ZDE.

  • 11. 12. 2023

    Zákaz jedení masa svět nezachrání, říká klimatolog

    I příští rok bude rekordně teplý. Pokud se v dalších letech ochladí, neznamená to, že máme se změnou klimatu vyhráno, řekl v rozhovoru pro Novinky a Právo klimatolog Miroslav Trnka. z CzechGlobe. Jak vidí vývoj klimatu v příštích pěti letech? Co očekává od právě probíhajícího klimatického summitu OSN v Dubaji? Jsou vytyčené cíle, jako je uhlíková neutralita do roku 2050, vůbec reálné?
    Celý článek pro Novinky a Právo k přečtení ZDE.

  • 4. 12. 2023

    Chumelí a mrzne, takže globální oteplování je výmysl. Proč to není pravda

    S časně prosincovým chumelením a mrazy se v Česku objevily hlasy zpochybňující klimatickou změnu a globální oteplování. Klimatolog Pavel Zahradníček sleduje, jak se mění podnebí v Česku, a říká jasně:„Zima v Česku se krátí.“
    Rozhovor pro seznamzpravy.cz s Pavlem Zahradníčkem k přečtení ZDE.

  • 15. 11. 2023

    Hostem Fokusu VM byl Miroslav Trnka

    Člověk jako naděje pro lidstvo. Jak zmírnit následky klimatické změny? Kam pokročila věda a jaké technologie mají šanci?
    Hostem pořadu Fokus Václava Moravce na ČT24 na téma Klimatická naděje byl i bioklimatolog Miroslav Trnka, ke zhlédnutí ZDE.

  • 12. 10. 2023

    Kvalita a výnos piva se díky projevům klimatické změny zhoršuje

    Růst teplot a stále častější sucha vedla a povedou ke snižování výnosu aromatického chmele v tradičních chmelařských oblastech v Evropě. S výnosem se snižuje obsah alfa látek, které určují chuť a hořkost piva. To jsou hlavní výstupy z právě publikované práce vědců z CzechGlobe ve vědeckém periodiku Nature Communications. Kvalita piva a negativních dopadů klimatické změny na něj je tak nyní předmětem zájmů řady tuzemských i zahraničních médií.

  • 26. 9. 2023

    Nominace na Cenu českého internetu - Křišťálová lupa

    Portál Intersucho.cz byl nominován do Křišťálové lupy za rok 2023 v sekci Nástroje a služby.
    Podpořte nás svým hlasem ZDE, děkujeme.

  • 8. 9. 2023

    Miroslav Trnka hostem Lucie Výborné, CRo

    Bioklimatolog Miroslav Trnka upozorňuje, že se zvyšuje extremita horkých vln, epizody sucha střídají povodně. Dobrá zpráva ale podle něj je, že začínáme v Česku změnu klimatu vnímat jako problém. „Snažíme se preferovat i ty politické strany, které si to dávají do programu. To je veliký posun. Velký posun vidíme i v naší evropské komunitě. Od složitých debat se dostáváme ke skutkům,“ konstatuje Miroslav Trnka. Jak můžeme změnit své chování k větší šetrnosti?
    Rozhovor pro irozhlas.cz k přečtení a poslechnutí ZDE

  • 4. 8. 2023

    Hrozivý náběh sucha je načas zažehnán

    Situaci v Česku, Evropě a ve světě popsal v rozhovoru pro Právo klimatolog a šéf projektu Intersucho Miroslav Trnka. Podle něj současné deště zažehnaly v pravý čas hrozbu sucha, ale s větším suchem je třeba počítat dál. Varovné jsou i zprávy o rostoucích teplotách oceánů.
    Celý rozhovor pro Právo k přečtení ZDE a ZDE.

     

  • 4. 8. 2023

    Pavel Zahradníček v ČRo

    Klimatolog Pavel Zahradníček komentuje současné deště. Jak se změnilo sucho a nasycení půdy?
    Rozhovor k poslechnutí pro irozhlas.cz ZDE (stopáž od 15:20 hod). 

  • 31. 7. 2023

    Bioklimatolog Trnka: Požáry řeckého rozměru u nás neočekávám. České Švýcarsko se ale opakovat může

    Sucho, extrémní teploty, silný vítr a člověk. Kombinace faktorů, kvůli kterým právě hoří na Rhodosu i dalších řeckých ostrovech. Tyto trendy jde ale dlouhodobě pozorovat i v Česku. „Oproti Řecku a Středomoří máme klimatickou výhodu. České Švýcarsko ale ukázalo, že podobné požáry u nás mohou nastat,“ říká pro iROZHLAS.cz bioklimatolog Miroslav Trnka z Mendelovy univerzity a projektu Intersucho.
    Celý rozhovor pro irozhlas.cz k přečtení ZDE.